De visie voor ons stadscentrum, Caya Grandi, is volop in ontwikkeling. Meer dan alleen een winkelgebied, is het doel om het hart van onze hoofdstad te transformeren in een levende, veilige en multifunctionele stedelijke ruimte, waar wonen, werken en recreëren samenkomen in een nieuw dynamisme.
Het verval van Caya Grandi is geen geheim, maar de oplossingen die op tafel liggen gaan veel dieper dan alleen een “facelift” van de gebouwen. De huidige visie streeft er niet naar om te concurreren met de high-rise zone, maar om een eigen identiteit te creëren: een “in-between” stadscentrum met een authentiek en menselijk karakter.
Wonen in Caya: Een paradigmaverschuiving Een van de pijlers van deze transformatie is de ombouw van bestaande gebouwen tot appartementen. Het idee is om woongelegenheid te bieden aan studenten, jonge ondernemers en professionals die in het centrum werken.
“We willen een straat waar ‘s avonds mensen zijn,” is het algemene sentiment onder degenen die deze visie leiden. Wanneer mensen in Caya Grandi wonen, verandert de dynamiek. Het is niet langer een plek die zijn deuren sluit na kantoortijd, maar een buurt waar je caféetjes vindt, muziek, en een sfeer waar mensen kunnen zitten om van ons klimaat te genieten, iets kunnen eten en zich veilig voelen.
Om deze visie werkelijkheid te laten worden, heeft de financieringsstructuur een solide basis nodig. Elton Croes, die in de voorhoede van deze inspanningen staat, benadrukte volgens Mardjori Vermeer dat het succes in de samenwerking ligt. Het voorstel is om een fonds te creëren waaraan alle ondernemers een bijdrage leveren op basis van hun commerciële ruimte, aangevuld met bijdragen van banken en steun van de overheid.
Dit fonds heeft als hoofddoel het onderhoud van het gebied: het schoon, veilig en aantrekkelijk houden. Bovendien zijn er concrete plannen om organisaties te integreren die werken met daklozen en verslavingszorg, zodat de transformatie van Caya Grandi sociaal verantwoord en inclusief is.
Ook het “shopping”-paradigma moet evolueren. De toerist van nu komt niet alleen om te kopen; zij zoeken een ervaring. “Winkelen is een vorm van entertainment,” geeft Mardjori Vermeer aan. Net als een dagje strand, moet een bezoek aan Caya Grandi een activiteit zijn waarbij je de tijd neemt om te genieten van de sfeer, het gastronomische aanbod en de lokale cultuur.
De inspanning bevindt zich in een kritieke fase. Hoewel er plannen op tafel liggen en de bereidheid er is, vereist realisatie onmiddellijke actie. De ondernemers zijn klaar om hun steentje bij te dragen, maar de boodschap is duidelijk: “Open je je winkel, dan word je onderdeel van de straat, en dan draag je ook de verantwoordelijkheid.”
De visie voor Caya Grandi is die van een hart dat weer klopt. Niet om terug te keren naar het verleden, maar om een vernieuwd Caya Grandi te creëren, waar commerciële waarde wordt ondersteund door een bruisend stadsleven. De vraag is niet of het kan, maar hoe snel alle betrokkenen overheid, banken en het bedrijfsleven aan tafel kunnen gaan zitten om het plan uit te voeren dat de toekomst van onze stad zal bepalen.
