Lokaal/ArubaDutch

Parlementariër Shailiny Tromp-Lee: Wat heeft Mike Eman te verbergen dan?

Shailiny Tromp Lee

In de vergaderzaal van het parlement hebben we na 2 weken opnieuw de openbare vergadering voortgezet die op 28 augustus 2025 begon en werd geschorst zodat AVP het wetsontwerp kon analyseren. Vervolgens werd de vergadering 2 maanden later op 28 oktober hervat en wederom geschorst omdat minister Gerlien Croes voor 2 dagen naar Nederland moest en pas na 2 weken, op 10 november 2025, konden we eindelijk verdergaan en een zo belangrijke vergadering voor ons land afsluiten. Helaas behandelen zij de wet op dezelfde manier als de vergadering: met geen enkele aandacht, geen enkele prioriteit en zeker geen urgentie. En bij zo’n wezenlijk onderwerp voor de toekomst van ons land blijft de regering vragen onbeantwoord laten en de noodzakelijke informatie onthouden.

Als parlementariër ben ik zeer teleurgesteld over de manier waarop premier (PM) Mike Eman het parlement behandelt. In mijn tweede termijn heb ik dit meteen aangegeven bij de voorzitter van het parlement. Ik was zeer teleurgesteld, omdat nadat ik PM Mike Eman slechts 4 vragen stelde in de eerste termijn op 28 oktober — die ik herhaald heb in het vraagpunt vandaag op 10 november 2025, en later in een punt van orde — PM Mike Eman niet eens de decency had om die te beantwoorden. De parlementsvoorzitter, de heer Sneek, accepteert deze situatie zomaar en doet geen enkele moeite om de PM te verzoeken de vragen te beantwoorden. Dit is zeker een situatie die ik niet wil laten voortduren, en ik heb de voorzitter dringend verzocht dit te verbeteren.

De Consensusrijkswet HOFA is meer dan een simpele wet. Het is een wet die onze financiële autonomie nog verder ondermijnt, evenals het recht op zelfbeschikking wat betreft de toekomst van ons land. Daarom stelde ik eenvoudige vragen en vroeg ik om opheldering over het proces dat door de PM werd gevolgd. Helaas heb ik geen antwoord of reactie gekregen. Hieronder deel ik die vragen opnieuw met het volk.

Op 4 juli 2025 gaf PM Eman aan dat op basis van het bereikte ambtelijke concept zij een bestuurlijk overleg zouden voeren met de Nederlandse regering, waar zij zouden bespreken wat er op tafel lag en dat er zaken konden veranderen. Hij gaf ook aan dat doordat de Nederlandse regering gevallen was, men aan de nieuwe staatssecretaris had doorgegeven dat men het overleg in augustus wilde voortzetten, en dat de regering daarna de gevoelens van de Staten zou komen ophalen over het concept zoals dat op dat moment voorlag, nog vóór indiening. Maar de werkelijkheid bleek anders, en daarom stelde ik de vraag aan PM Eman: WAT IS ER MISGEGAAN?

Hoe zit het met de toezegging die hij aan het parlement deed dat wij volledig gerust konden zijn dat de regering niets zou doen wat Aruba zou binden, zonder dat het parlement gehoord werd en zonder dat het parlement uiteindelijk goed- of afkeuring zou geven? Ik vroeg PM Mike Eman om aan het parlement en het volk uit te leggen waarom en wanneer besloten is dat het niet langer belangrijk was om het parlement te raadplegen voordat men akkoord ging, terwijl hij op 4 juli 2025 nog zo sterk de nadruk legde op het belang hiervan. Ik wilde ook weten wanneer het bestuurlijk overleg begon, hoe lang het duurde en wie namens Aruba deelnam.

Want als we de informatie van PM Eman moeten geloven, kunnen we concluderen dat de AVP-Futuro-regering binnen 13 dagen — van 1 tot 13 augustus — besloten heeft akkoord te gaan. Wat voor onderhandelingen waren dat? Een totale gebrek aan ernst.

Een andere vraag aan de PM was om aan het volk uit te leggen waarom hij de volksvertegenwoordigers buitenspel zette. En niet alleen MEP en PPA, maar ook zijn eigen parlementariërs. Ik vroeg waarom hij het parlement misleidde en niet de moed had om zijn goedkeuring voor de inhoud van de consensusrijkswet HOFA kenbaar te maken, terwijl hij daarvoor meerdere kansen had tijdens de vier openbare vergaderingen en één besloten bijeenkomst tussen 21 en 27 augustus, waarin wij vragen stelden over de HOFA-rijkswet. Een verwerpelijke en onaanvaardbare situatie.

Tot slot moet het volk beseffen dat de regering nog steeds geen consensus van het parlement heeft. AVP heeft na meer dan 2 maanden nog steeds geen standpunt kunnen bepalen, en Mike de Meza zei duidelijk dat hij de HOFA-rijkswet niet steunt. De regering wist dat zij geen steun had in het parlement en daarom heeft zij haar plicht om ons te raadplegen niet vervuld — wat eveneens verwerpelijk en onaanvaardbaar is.
Press release: MEP

Related posts

De meest voorkomende ziekte die veel mensen nog niet kennen

EA News Author

Bonaire versterkt haar betrokkenheid bij de groeiende wellnessgemeenschap met “Bonaire Yoga & Wellness Week 2026”

EA News Author

Tussentijdse resultaten onderzoek RIVM/MOD naar brand op de landfill van 5 november 2024

EA News Author

Leave a Comment

Whatsapp Message