BonaireDutch

Cft: Herziene begroting van Bonaire is een stap in de goede richting, maar heeft de zorgen niet weggenomen

Cft Bonaire

Met de herziene ontwerpbegroting voor 2027, aangepast nadat het Cft zich eerder onthield van un oordeel, zet Bonaire een stap voorwaarts. De zorgen over de financiële haalbaarheid van de plannen blijven echter bestaan. Dit verklaarde het College financieel toezicht Bonaire, Sint Eustatius en Saba (Cft) na een werkbezoek van het College aan het eiland op 26 oktober. Het Cft sprak met het Bestuurscollege over de ontwerpbegroting voor 2027 en de versterking van de financiële organisatie.

Liquide middelen kunnen investeringen belemmeren

Het Openbaar Lichaam Bonaire staat op het punt te starten met projecten die hoge kosten met zich meebrengen. Tot en met 2028 heeft Selibon circa USD 26 miljoen aan liquiditeitssteun nodig. Daarnaast zijn er eigen bijdragen voor projecten in de Regio Deal, onderwijshuisvesting en infrastructuur. Het lijkt erop dat niet al deze kosten in de financiële begroting zijn opgenomen. Dit betekent ook dat het moeilijk is om de liquide middelen, die toch al beperkt beschikbaar zijn, goed in te schatten. Deze liquide middelen zijn nodig om de belangrijke investeringen daadwerkelijk te kunnen doen.

Financiële organisatie: integraal en geborgd

Het Bestuurscollege heeft maatregelen gepresenteerd om de financiële organisatie te versterken, waaronder een gapanalyse, een vaste Planning & Control-cyclus en controllers bij de directies. De Gezaghebber heeft de gapanalyse eveneens genoemd in zijn brief aan de Staatssecretaris als maatregel om de organisatie en uitvoeringskracht van het Openbaar Lichaam te versterken. Het Cft beoordeelt dit als positief. Gezien het feit dat er verkiezingen op komst zijn, is het noodzakelijk om deze verbeteringen permanent te borgen, zodat een volgend Bestuurscollege erop kan voortbouwen. Het Cft zal deze ontwikkelingen als actieve stakeholder op de voet blijven volgen.

Toerisme

Het Cft heeft ook gesproken met TCB, Bonhata en Stinapa. Toerisme vertegenwoordigt ongeveer de helft van de economie van Bonaire en is daarom een belangrijke pijler voor gezonde en duurzame overheidsfinanciën. Het Cft moedigt Bonaire aan om een meerjarige visie op toerisme te ontwikkelen y hier een investeringsagenda aan te koppelen, om er zo voor te zorgen dat het eiland ook voor toekomstige bezoekers aantrekkelijk blijft. Door toeristen uit het westelijk halfrond aan te trekken, wordt het toerisme meer gespreid en wordt de terugval in het laagseizoen verminderd, zodat de inkomsten ook op de lange termijn stabiel blijven.

Related posts

Huidige situatie van Infrastructuur

EA News Author

Verenigde vakbonden wijzen Rijkswet (HOFA) af

EA News Author

Statenlid Xiomara Maduro: “Transparantie is geen gunst, het is een verplichting”

EA News Author

Leave a Comment

Whatsapp Message