James Finies van de Bonaire Human Rights Organization (BHRO) informeert het volk van Bonaire over een belangrijke ontwikkeling die is bereikt door middel van volhardende strijd voor de rechten van studenten binnen het onderwijssysteem van Bonaire.
BHRO bedankt de ouders en families van de Liseo-studenten en spreekt hun oprechte dankbaarheid uit voor de inspanningen van BHRO, James Finies en Davika Bissessar Shaw in de strijd voor eerlijke onderwijskansen voor studenten die zich voorbereidden op hun examens.
Als nooit tevoren heeft de BHRO, na voortdurende dialoog met het Hoog Commissariaat voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, het Nederlandse Ministerie van Onderwijs en de Nederlandse regering, zorgen geuit over situaties die lokale studenten in het voortgezet onderwijs op Bonaire in het bijzonder, en het onderwijs op Bonaire in het algemeen, raken.
Als onderdeel van deze inspanningen is de BHRO naar de Verenigde Naties in Genève (Zwitserland) gereisd, waar de organisatie een formele klacht heeft ingediend bij het Comité voor Economische, Sociale en Culturele Rechten (CESCR) tijdens de 7e Periodieke Herziening van het Koninkrijk der Nederlanden. De interventie van de BHRO richtte zich op ernstige zorgen over onderwijs, gelijkheid, taal en de bescherming van de rechten van studenten op Bonaire.
De Bonaire-onderwijszaak bestaat onder meer uit beschuldigingen van niet-naleving van het recht op onderwijs (UVRM Art. 26; IVESCR Art. 13; IVRK Art. 28–29), het verbod op taalkundige discriminatie (IVRD Art. 5; EVRM Art. 14 juncto Protocol nr. 1, Art. 2), de rechten van minderheidsgroepen en de moedertaal (IVRK Art. 30), en gelijke toegang tot eerlijke onderwijsevaluatie en niet-discriminatie volgens het internationaal recht op het gebied van de mensenrechten.
Nadat de BHRO een officiële brief had gestuurd naar het Nederlandse Ministerie van Onderwijs en internationale mensenrechtenorganisaties met het verzoek om 30 minuten extra tijd voor examens in de Nederlandse taal voor lokale studenten, heeft de BHRO mededelingen ontvangen en is zij in dialoog met het Nederlandse Ministerie van Onderwijs. Tevens is de door de BHRO gepresenteerde onderwijszaak van Bonaire behandeld binnen het Ministerie van Onderwijs, de Vaste Commissie voor Onderwijs en in de Tweede Kamer. Recentelijk werd dit gevolgd door de onthullende en historische informatie dat Liseo-studenten die in mei 2026 examen doen, de gevraagde extra examentijd zullen ontvangen.
Deze ontwikkeling vertegenwoordigt een belangrijke en betekenisvolle stap voor de studenten van Bonaire en toont het belang aan van de volhardende strijd van de BHRO, de internationale inzet en de verdediging van fundamentele mensenrechten.
De BHRO blijft vastberaden in haar werk voor het volk van Bonaire, met name op het gebied van onderwijs, gelijkheid, sociale rechtvaardigheid, menselijke waardigheid en de bescherming van alle fundamentele rechten.
