Naar aanleiding van een incident dat op sociale media en in lokale media werd verspreid, heeft de directeur van Stichting Berthel in San Nicolas, mevrouw Irena Gomes, het initiatief genomen om de situatie te verduidelijken en de context uit te leggen van wat er vorige week gebeurde tijdens een activiteit nabij de stichting.
Mevrouw Irena Gomes heeft een groot deel van haar leven gewijd aan sociaal werk en zorg. Na enkele jaren in dezelfde sector in Nederland te hebben gewerkt, keerde zij terug naar Aruba, waar zij deze taak al meer dan 9 jaar uitvoert met dezelfde liefde, passie en toewijding. Haar dagelijkse werk is gericht op het helpen en begeleiden van kwetsbare personen, variërend van asielzoekers tot mensen die voortdurende sociale ondersteuning en begeleiding nodig hebben, in samenwerking met diverse instanties.
Volgens mevrouw Gomes vond het voorval vorige week plaats tijdens een activiteit vlak bij de stichting. Op dat moment ontstond er een felle discussie en woordenwisseling tussen twee cliënten van de stichting. Toen de situatie escaleerde, trok een van de cliënten een voorwerp (een ijzeren fles) en begon daarmee te zwaaien in de richting van de andere persoon.
Als onderdeel van haar rol op het gebied van bescherming en bemiddeling — om te voorkomen dat de situatie uit de hand zou lopen of dat iemand gewond zou raken — greep mevrouw Gomes onmiddellijk in. Tijdens de poging om de situatie te kalmeren en de cliënt te ontwapenen, slaagde zij erin het voorwerp af te pakken. Het primaire doel was om zowel de cliënten zelf als de omstanders te beschermen.
Helaas heeft een aanwezige dit moment gefilmd zonder de volledige context van de interventie te begrijpen. In plaats van opheldering te vragen of te informeren naar wat er daadwerkelijk aan de hand was, werd het materiaal op sociale media geplaatst en vervolgens door nieuwsmedia verspreid, wat leidde tot schrik en onbegrip in de gemeenschap.
“Ik vind het heel jammer dat het zo is gelopen. De persoon is niet naar beneden gekomen om te vragen wat er werkelijk gebeurd was, maar koos er voor om de video op Facebook te zetten,” uitte mevrouw Gomes haar bezorgdheid.
Deze verspreiding heeft ernstige gevolgen gehad voor het werk dat mevrouw Gomes voor de stichting verricht en voor de cliënten die afhankelijk zijn van deze zorg. Zij benadrukt dat haar enige intentie altijd is geweest — en blijft — om medemensen in nood te helpen en te beschermen.
“Ik weet niet eens hoe ik mensen kwaad moet doen. Ik hou van mensen en ik wil ze helpen,” concludeerde mevrouw Gomes. Zij benadrukte de noodzaak om de situatie op te helderen, zodat zij de zo noodzakelijke steun en zorg kan blijven bieden aan de kwetsbare gemeenschap van San Nicolas.
