Lokaal/ArubaDutch

TOPA: Vakbonden vragen om opheldering over salarisverhoging voor schalen 13 tot en met 16

Sindicato Topa 4

De voorzitter van vakbond TOPA, Axcel Figaroa, laat weten dat hij verschillende brieven heeft ontvangen van leden die hun ongenoegen uiten over het besluit van de regering om een salarisverhoging uitsluitend toe te kennen aan ambtenaren in salarisschalen 13 tot en met 16.

Volgens Figaroa was de vakbond verrast door deze maatregel, omdat naar hun informatie de verhoging van twee periodieken werd toegekend zonder voorafgaand overleg met de vakbonden die het overheidspersoneel vertegenwoordigen. Normaal gesproken zoekt de regering het overleg met vakbonden wanneer zij veranderingen wil doorvoeren die betrekking hebben op functies en salarissen, maar volgens TOPA werd deze keer geen enkele vakbond vooraf geïnformeerd.

Gebrek aan communicatie met vakbonden

TOPA vertegenwoordigt een aanzienlijk aantal leden in stafposities, zoals directeuren en hoofden van dienst, en behartigt ook hun belangen. Figaroa herinnerde eraan dat er twee jaar geleden een langdurig onderhandelingsproces plaatsvond over indexering, waarbij verschillende scenario’s werden geanalyseerd met inachtneming van de stijgende kosten van levensonderhoud. Toch blijkt nu dat een verhoging voor schalen 13 tot en met 16 is doorgevoerd zonder dat de vakbonden aan tafel zaten.

Volgens informatie die circuleert, was het besluit al medio vorig jaar goedgekeurd in de Raad van Ministers, maar werd het pas recent openbaar gemaakt. De huidige regeringscoalitie van Aruba (AVP-FUTURO) bevestigde de verhoging dit jaar.

Brief zonder antwoord

Als reactie op de situatie stuurden de vakbonden SEPPA, SIMAR, SPA, SADA, SIMBA, FTA en TOPA gezamenlijk op 2 februari een brief aan de regering. Op het moment van publicatie hadden de vakbonden nog geen officieel antwoord ontvangen, hoewel de regering volgens de wet binnen twee weken op officiële correspondentie moet reageren. Meer dan 24 dagen zijn verstreken zonder formele reactie, wat de vakbonden als een gebrek aan respect beschouwen.

De vakbonden verzoeken om een formele vergadering met deelname van vertegenwoordigers van de Directie Human Resources (DRH) en de Directie Financiën om duidelijkheid te krijgen over de criteria die zijn gebruikt bij het nemen van de beslissing.

Discussie over personeelsbehoud

Een van de aangevoerde argumenten voor de verhoging is dat medewerkers in schalen 13 tot en met 16 zouden overwegen om over te stappen naar de private sector. Figaroa, die 35 jaar in overheidsdienst werkte, plaatst echter vraagtekens bij de omvang van dit probleem. Volgens hem hebben in zijn ervaring slechts een minimaal aantal  ongeveer vier stafleden  de overheid verlaten voor de private sector.

Hij benadrukte dat de rechtspositie van een ambtenaar en de secundaire arbeidsvoorwaarden doorgaans gunstiger zijn dan in de private sector, wat de noodzaak van een exclusieve maatregel voor deze groep in twijfel trekt zonder concrete cijfers over hoeveel personen daadwerkelijk op het punt stonden ontslag te nemen.

Bezorgdheid over precedenten

TOPA herinnerde er tevens aan dat twee jaar geleden vijf directeuren een aanzienlijke verhoging van hun toelage kregen, met een stijging van 2 x 25% (in totaal 50%) bovenop hun basissalaris, wat meetelt als pensioengrondslag. Dit heeft directe gevolgen voor toekomstige pensioenbedragen. Volgens de vakbond werd ook dit besluit niet breed besproken met de vakbonden.

Oproep tot transparantie

De vakbonden benadrukken dat salariswijzigingen die betrekking hebben op overheidspersoneel breed besproken moeten worden en gebaseerd moeten zijn op duidelijke gegevens. Zij roepen de regering op om concrete feiten en onderbouwing te presenteren voor het besluit om de salarissen van schalen 13 tot en met 16 te verhogen.

Daarnaast onderstreept TOPA dat de grootste groep ambtenaren  degenen onder schaal 13  de “ruggengraat” van het overheidsapparaat vormt en volgens de vakbond eveneens aandacht verdient bij toekomstige salarisherzieningen.

Met een indexeringsvergadering in het vooruitzicht verwachten de vakbonden dat het onderwerp salarissen van ambtenaren in de komende dagen een centraal discussiepunt zal worden.

Related posts

Kracht voor het gezin: Kom uit de duisternis en treed in het licht van Christus Jezus

EA News Author

Tourism Corporation Bonaire lanceert ‘Capture Bonaire Photo Contest 2023’

EA News Author

Corendon Dutch Airlines verhoogt frequentie op route naar Curaçao

EA News Author

Leave a Comment

Whatsapp Message