Op Betico Croes Dag vond ook een ander protest plaats, ditmaal georganiseerd door een groep milieuactivisten. De groep kwam bijeen om steun te betuigen aan Bonaire in haar strijd voor natuurbehoud en om te eisen dat Nederland het milieu van de Caribische eilanden binnen het Koninkrijk respecteert.
Volgens de demonstranten zijn zij tegen vormen van ontwikkeling die het Europese model volgen. Zij stellen dat het Caribisch gebied niet op dezelfde manier behandeld of ontwikkeld kan worden als Europa. De eilanden beschikken over een uniek ecosysteem dat speciale bescherming vereist en ontwikkelingsbeslissingen moeten rekening houden met de ecologische en culturele realiteit van de regio.
De keuze om het protest te houden op Betico Croes Dag was niet toevallig. Volgens activiste Oriana Wouters werd de datum gekozen vanwege haar historische en symbolische betekenis, als een dag die staat voor de strijd voor autonomie, respect en de bescherming van de eigen identiteit.
De groep hoopt dat hun boodschap overkomt bij regeringen en relevante instanties, zowel lokaal als binnen het Koninkrijk der Nederlanden, om blijvende schade aan het milieu van de Caribische eilanden te voorkomen.
De zaak zal plaatsvinden op 28 januari 2026 en wereldwijd kan men de zaak en/of het vonnis volledig gratis online volgen.











