Parlementariër Endy Croes uitte zijn zorgen na de openbare vergadering met minister Wendrick Cicilia, met betrekking tot een contract van 2,1 miljoen florin dat de Aruba Tourism Authority (ATA) met Ecotech heeft getekend voor afvalbeheer.
Volgens de parlementariër bracht deze vergadering niet de nodige duidelijkheid. Hij wees op het gebrek aan transparantie in de gepresenteerde documentatie en stelde de inconsistenties in de verklaringen van zowel de ATA als de betreffende minister ter discussie. De parlementariër benadrukte dat de taak van het parlement is om de regering te controleren en duidelijkheid te verschaffen. Om deze reden was hij niet tevreden met het resultaat van de vergadering en zal hij dit onderwerp blijven onderzoeken om de nog ontbrekende antwoorden en documenten te verkrijgen.
16 miljoen van ATA voor overheidsprojecten In de ATA-begroting voor het jaar 2026, gepresenteerd aan het parlement op 28 januari 2026, heeft de ATA op verzoek van de minister van Toerisme en de Ministerraad een nieuwe post van 16 miljoen florin toegewezen voor overheidsprojecten (Government Development), die werd ondergebracht bij de Total Marketing Expenses. Daarnaast zal de regering, gebaseerd op de financiële resultaten van 2025, in de loop van dit jaar minimaal 45 miljoen florin van de ATA ontvangen.
De “bestemmingsloze” 16 miljoen van ATA had al een route Tijdens de openbare vergadering legde parlementariër Endy Croes uit dat de aanwezigheid van de directrice van de ATA en minister Cicilia in de parlementszaal een ideale kans was om onmiddellijke opheldering te krijgen over openstaande punten. Hij herinnerde eraan dat het parlement op 28 januari, toen de ATA haar begroting presenteerde, kennis nam van de introductie van de nieuwe post van 16 miljoen florin. Er werd direct aan de ATA gevraagd voor welke overheidsprojecten deze fondsen bestemd waren. Het antwoord was dat de ATA nog geen informatie had ontvangen over de projecten, maar de extra som simpelweg voor de regering had gereserveerd.
In hetzelfde kader werd gevraagd of er vaste criteria en regels waren voor het gebruik van dit geld, waarop de ATA uitlegde dat het kantoor Ernst & Young bezig was met het vaststellen van die criteria. Voortbordurend op deze vragen werd afgelopen maandag aan minister Cicilia en de ATA gevraagd of het permanente project “Baki den Bario” onder dit fonds zou vallen. Het antwoord was bevestigend, waarmee werd bevestigd dat het afvalbeheerproject precies uit de extra post van 16 miljoen voor overheidsprojecten zou worden gefinancierd.
Waarom heeft de ATA aanbiedingen sinds 13 januari 2026? Parlementariër Croes kan niet begrijpen hoe de ATA op 28 januari 2026 aan het parlement kon melden dat zij NOG geen informatie van de regering hadden over de besteding van de 16 miljoen, terwijl minister Cicilia enkele aanbiedingen van Ecotech, die al waren ingediend en aan de ATA zelf waren gericht, “ter inzage” legde.
Wat een vraagteken oproept, is de aanbieding van Ecotech van 13 januari 2026 voor een contract van vijf jaar voor het project “Baki den Bario”. Hoewel werd aangedrongen bij minister Cicilia en de ATA om de brief te tonen waarin de ATA om deze aanbieding had gevraagd, weigerden zij of konden zij het document niet aan het parlement presenteren. Dit gebrek aan transparantie roept twijfels op of de volledige waarheid wordt gedeeld.
Schending van comptabiliteits- en toezichtswetten De MEP-fractie is ervan overtuigd dat de ATA in dit hele proces in januari 2026 geen aanbieding aan Serlimar heeft gevraagd. Door deze stap over te slaan, heeft de ATA niet voldaan aan artikel 21 van de Landsverordening instelling Aruba Tourism Authority, noch aan de Comptabiliteitsverordening en de aanbestedingsverordening.
Hoewel het de taak van het parlement is om de regering te controleren en toe te zien dat processen volgens de wet verlopen, is parlementariër Croes teleurgesteld om te zien hoe parlementariërs van AVP en Futuro steun verlenen aan een proces dat niet correct is verlopen, zeker wanneer zij een motie presenteren om de fouten van de minister en de ATA te proberen rechtvaardigen. Het volk kan ervan op aan dat het controlewerk in deze zaak hier niet zal stoppen.
