DutchSocial

Eduard Pieters pleit voor leiderschap, autonomie en samenwerking met een duidelijke koers binnen het Koninkrijk

Eduard Pieters

Voor het eerst nam parlementslid Eduard Pieters deel aan IPKO, dat ditmaal op Aruba zelf plaatsvond. IPKO is niet slechts een diplomatieke formaliteit; het is een strategische ruimte waar de autonome landen binnen het Koninkrijk der Nederlanden en Nederland zelf gezamenlijke uitdagingen bespreken en gedeelde prioriteiten bepalen. Voor de PPA-fractie, ook al met slechts één zetel in het Parlement, was de boodschap duidelijk: Aruba moet leiden met waardigheid, duidelijkheid en visie.

Een Koninkrijk van autonome landen zonder uniformiteit

Volgens Eduard: “Elk land presenteerde zijn standpunten, zijn ontwikkeling en zijn zorgen. Dat is precies wat IPKO moet zijn: een forum voor eerlijke uitwisseling. Maar het fundamentele punt, volgens PPA, is dat het Koninkrijk der Nederlanden geen uniforme structuur is. Er zijn grote belangen — openbare financiën, institutionele stabiliteit, rechtszekerheid — die in lijn moeten blijven. Maar er zijn ook lokale realiteiten die kunnen verschillen.”

Wat geldt voor Curaçao of Sint Maarten is niet altijd identiek voor Aruba. Autonomie betekent dat wij beslissingen moeten kunnen aanpassen aan onze eigen context, zonder de algemene samenwerking te verliezen.

Samenwerking met wederzijds respect

PPA gelooft sterk in de banden die wij binnen het Koninkrijk hebben. Niet als afhankelijkheid, maar als een strategische alliantie. Handel, klimaat, migratie, onderwijs en veiligheid zijn thema’s die grenzen overstijgen. Een klein land als Aruba moet het Koninkrijksplatform verstandig gebruiken, de samenwerking versterken en tegelijkertijd zijn autonomie beschermen.

De boodschap van Pieters was duidelijk: samenwerking mag niet voorwaardelijk zijn. Nederland moet de positie van de autonome landen respecteren en wij moeten met serieuze voorbereiding en interne eenheid aan tafel komen.

Nationale eenheid is politieke kracht

Het feit dat IPKO op Aruba plaatsvond is een sterk symbool. Maar symboliek alleen is niet voldoende.

“PPA pleit voor een nationaal front bij onderwerpen die het constitutionele en economische belang van het land raken. Er is geen ruimte voor partijpolitieke verdeeldheid wanneer wij spreken over de positie van Aruba binnen het Koninkrijk. Een land dat verenigd optreedt heeft meer gewicht in onderhandelingen dan een land dat verdeeld is. De verantwoordelijkheid wordt gedeeld door regering en oppositie: plaats het nationale belang boven politieke trots,” aldus Eduard.

Autonomie is geen gebeurtenis maar een voortdurende verplichting

Status Aparte en autonomie zijn geen ceremoniële begrippen; het is een voortdurende verplichting. Aruba moet financiële discipline, strategische planning en consistent leiderschap tonen om zijn geloofwaardigheid binnen het Koninkrijk te behouden. Sterke samenwerking is gebaseerd op vertrouwen en wederkerigheid.

“IPKO op Aruba heeft laten zien dat wij de kans hebben om de dialoog binnen het Koninkrijk te leiden. De PPA-fractie zal blijven werken aan het versterken van de samenwerking, maar altijd met een duidelijke lijn: respect voor autonomie en bescherming van de belangen van het Arubaanse volk. Want een sterk land is niet het land dat een ander blindelings volgt, maar het land dat onderhandelt met wijsheid, eenheid en vastberadenheid,” besloot Eduard Pieters.

Related posts

Nieuwe samenwerkingsovereenkomst tussen AICESIS en ILO bezegeld onder voorzitterschap van SER Curaçao

EA News Author

Stemmen voor het beste op het gebied van reizen en vrije tijd

EA News Author

Weersverwachting tot dinsdag 31 oktober 2023

EA News Author

Leave a Comment

Whatsapp Message