Terwijl de regering van Aruba zich voorbereidt om tegen 1 juni duidelijkheid te verschaffen over het nieuwe beleid voor de vakantieverhuursector, is de bezorgdheid binnen de industrie zelf voelbaar. Huiseigenaren en vertegenwoordigers van de sector pleiten voor regulering, maar vragen dat deze aansluit bij de realiteit van Aruba en het eiland vooruithelpt—vooral omdat er geen directe samenwerking met hen is geweest bij de voorbereiding van deze wet.
Nadat de minister van Economische Zaken, Geoffrey Wever, aankondigde dat de holistische, interministeriële wetgeving en het beleid zich in de afrondende fase bevinden, liet de reactie van de sector niet lang op zich wachten. Huiseigenaren en exploitanten stemmen volmondig ‘ja’ voor de regulering waar ze al zeven jaar om vragen, maar ze luiden de noodklok over het gebrek aan vertegenwoordiging in de laatste gesprekken.
Angst voor Verkeerde Vergelijkingen met New York of Amsterdam
In tegenstelling tot wat velen wellicht denken, wil de sector zelf geen ‘vrijbuitersmarkt’. De stemmen uit de sector leggen uit dat ze formeel gecontroleerd willen worden, zodat Aruba gezien blijft worden als een serieuze en gestructureerde bestemming. De grote vrees ligt echter in een regulering die niet is aangepast aan een economie die volledig van het toerisme leeft.
“Waar we een beetje bang voor zijn, is een regulering die onrechtvaardig is of niet aansluit bij de Arubaanse realiteit. Vaak vergelijkt men ons met steden als New York of Amsterdam, wat geen eilanden zijn die voor 100% van het toerisme leven. Wij willen de regulering wel, we willen er alleen zeker van zijn dat het een rechtvaardige, correcte regulering is die het eiland ten goede komt.” Alex Cybul, eigenaar van Vacation Rentals
Zonder Stoel aan Tafel met de Experts
Ondanks dat minister Wever heeft aangegeven dat ‘experts’ samenwerken met de ministeries, hebben de exploitanten die deze business dag in, dag uit runnen, bevestigd dat zij niet zijn benaderd om deel uit te maken van de kern van het gesprek over hoe deze wetten gestructureerd moeten worden. Hun deelname bleef beperkt tot zeer oppervlakkige initiële bijeenkomsten waarin algemene toelichtingen op ideeën werden gegeven, zonder in te gaan op structurele details.
De vertegenwoordigers wijzen erop dat zij dit onderwerp al zeven jaar lang, onder verschillende regeringen en in overleg met instanties zoals de Directie Belastingen (DIMP), naar voren hebben gebracht voor regulering.
Het Gevaar van het Niet Begrijpen van de ‘Spin-off’
Een van de grootste zorgpunten van de sector is het gebrek aan volledig begrip en kennis bij de beleidsmakers over de werkelijke omvang van deze industrie en hoe diep de effecten ervan doordringen in de gemeenschap.
De exploitanten vragen om dit ecosysteem niet uit balans te brengen, omdat zij weten dat duizenden micro-ondernemingen en lokale bewoners van schilders, kleine bouwvakkers en zwembadonderhouders tot privéchefs en de cateringsector direct of indirect leven van deze nieuwe economische pijler.
Ondanks het gebrek aan directe betrokkenheid aan de besluitvormingstafel blijft de sector optimistisch. Ze putten vertrouwen uit het feit dat er eindelijk, na jarenlang proberen een regulering te bereiken, ‘iets gebeurt’. De industrie hoopt dat de regering in de resterende dagen tot 1 juni de ruimte geeft om naar hun richtlijnen te luisteren, zodat Aruba een regulering krijgt die de lokale bevolking echt beschermt en de hele gemeenschap ten goede komt.
